środa, 25 lutego 2015

Sarah J. Maas - Zabójczyni i Czerwona Pustynia


Słońce niemiłosiernie razi cię po oczach. Czujesz, jak z sekundy na sekundę coraz bardziej się pocisz. Upał jest wprost nie do zniesienia. W nocy wcale nie jest lepiej. Jakby tego było mało, czujesz, że piasek dostał się w każdy możliwy zakamarek. Jest wszędzie. Pod chustą, kurtką, w butach… Już chcesz zrezygnować i odbyć kolejne kilkanaście dni drogi powrotnej, aż nagle twoim oczom ukazuje się niesamowita budowla. Niezbyt wysoka, za to szeroka w stonowanych kolorach. Wreszcie dotarłeś na miejsce. Twierdza Milczących Zabójców.


Celaena Sardothien, zabójczyni znana na całym kontynencie, wyrusza w podróż, która ma odmienić jej życie. Okaleczona i upokorzona przez swojego Mistrza, zostaje wysłana na szkolenie daleko na południe, do sessiz suikast – okrytych złą sławą Milczących Zabójców. By wypełnić zadanie, Celaena musi zdobyć list polecający od samego Niemego Mistrza, a nie będzie to łatwe. Zmuszona będzie stawić czoła nie tylko morderczym przygotowaniom, ale również zabójczemu dla przybysza z dalekiej północy pustynnemu klimatowi.


Celaena Sardothien jest dobrze znaną Zbójczynią Adarlanu, z którą mogliśmy spotkać się w Szklanym Tronie bądź podczas czytania Zabójczyni i władcy piratów, pierwszej z opowieści. Świat przedstawiony przez Sarah J. Maas bardzo mi się spodobał, więc po przeczytaniu pierwszej części trylogii chciałam więcej. Niedługo później dowiedziałam się o nowelkach, które też powoli stawały dumnie na mojej półce. Gdy w końcu wzięłam się za ich czytanie byłam (i nadal jestem) pozytywnie zdziwiona, a zarazem szczęśliwa, że mogę poznać historię tej niezwykłej bohaterki. Pierwsza nowelka okazała się bardzo dobra, więc za drugą zabrałam się z uśmiechem na twarzy i bardzo pozytywnymi emocjami.


W tej części dzieje się zdecydowanie więcej niż w poprzedniej, co sprawia, że Zabójczyni i Czerwona Pustynia podoba się o wiele bardziej. Szkolenie u Milczących Zabójców przebiega bardzo tajemniczo i zarazem interesująco. Cały czas mam wrażenie, że gdyby było o dwieście stron więcej, to nie miałabym żadnego problemu, a wręcz przeciwnie. Byłabym szczęśliwa, że mogę więcej czasu spędzić w tym niesamowitym miejscu. Jedynym mankamentem jest to, że powieść jest przewidywalna. Od samego początku wiedziałam co się wydarzy i wcale nie czułam się zaskoczona czytając ostatnie strony. Nie zmienia to jednak faktu, że tą powieść, a raczej opowiadanie czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Ze zniecierpliwieniem przerzucałam kartki, bo mimo tego, że spodziewałam się większości wydarzeń, bardzo miło czytało mi się tą powieść.


Tym razem Zabójczyni musi odpokutować swoje winy wśród Milczących Zabójców, którzy okazali się świetnymi towarzyszami dla głównej bohaterki. Kolejnym plusem jest to, że Celaena nie wszystko ma podtykane prosto pod nos, więc musi się nieźle natrudzić, żeby osiągnąć zamierzony cel, czyli przekonać Niemego Mistrza. W przeciwieństwie do poprzedniej części dziewczyna stała się inną osobą i chyba nie do końca jest z tego zadowolona. Mianowicie chodzi o to, że zaczęła zwracać uwagę na resztę ludzi. Przez prawie całe opowiadanie Celaena zastanawia się co Arobynn zrobił z Samem. A jeśli jesteśmy przy nim, to muszę powiedzieć, że chociaż nie występuje w Zabójczyni i Czerwona Pustynia, dopiero teraz naprawdę go polubiłam.


Zabójczyni i Czerwona Pustynia to świetna kontynuacja opowiadań o losach Celaeny sprzed Szklanego tronu. Ta część różni się od poprzedniczki tym, że posiada niezwykle oryginalną fabułę, wartką akcję oraz tajemniczy spisek, który Czytelnik stara się rozwiązać. Przygodę z książkami tej autorki można rozpocząć zarówno od opowiadań jak i od razu wkroczyć w świat Szklanego tronu i z czasem poznać wcześniejsze losy głównej bohaterki. Jedno jest pewne – koniecznie trzeba po to sięgnąć!7/10


"Cały świat gdzieś znikł, pozostał jedynie piasek i wiatr."


Szklany tron

Szklany tron | Korona w mroku | Heir of Fire | Queen of Shadows


Szklany Tron Opowieść

2 komentarze:

  1. Strasznie chciałbym przeczytać "Szklany tron", ale NIGDZIE nie można go dostać -,-
    Mam nadzieję, że wydawnictwo szybko wyda pierwszy i drugi tom serii ponownie :D
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja wciąż przed Szklanym Tronem. Booożeeee, jak ja się z tym źle czuję T.T

    OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło jeśli komentujesz mój post! Ciepło zachęcam do wyrażenia swojej własnej opinii :)
Daria