piątek, 23 stycznia 2015

Sarah J. Maas - Zabójczyni i władca piratówDopada cię furia. Byliście umówieni godzinę temu. Gdybyś ty się spóźnił nic by się nie stało, w końcu jesteś gościem. Ale to zdecydowana przesada. Gospodarz się nie pojawił. No cóż, czas się odpłacić. Wstajesz z wygodnego fotela. Wygładzasz fałdy peleryny, podchodząc do jednego z kufrów ustawionych na wierzchu. Za pomocą noża otwierasz je i podnosisz niezbyt lekkie wieko. W środku zamiast złota, srebra czy innych skarbów znajdujesz niepotrzebne papiery oraz pieczęć. Drzwi się otwierają. Słyszysz upomnienie od twojego towarzysza. Przewracasz oczami i opadasz na twarde krzesło.

Chcesz wiedzieć, co działo się z zabójczynią Celaeną przed akcją Szklanego Tronu? Oto pierwsza z czterech nowelek, które opowiadają o jej wcześniejszych losach! Groźna zabójczyni Celaena Sardothien pragnie dokonać odwetu. Gildia Zabójców wysyła ją na daleką wyspę na tropikalnych morzach, gdzie Celaena ma odebrać dług od Władcy Piratów. Gdy jednak dowiaduje się, że spłatę uzgodniono nie w pieniądzach, a w niewolnikach, charakter jej misji nagle ulega zmianie i zabójczyni zaryzykuje wszystkim, by naprawić dziejące się zło.

Najczęściej zdarza się, że książki zaczynają się w danym momencie. Szklany tron, rozpoczyna się od momentu, kiedy Celaena żyje w kopalni. Czytelnik zastanawia się przez cały czas, co ją do tego doprowadziło. Dlaczego skończyła akurat tam, kiedy jest Zabójczynią Adarlanu? Sarah J. Maas stwierdziła, że ma dość trzymania nas w niepewności, więc napisała cztery opowiadania należące do świata znanego nam ze Szklanego tronu. Zabójczyni i władca piratów to pierwsza z części. 

Mimo tego, że nie przepadam za dodawaniem kolejnych części i nowelek (czasami  wychodzi pisanie na siłę, a nie czyta się tego zbyt dobrze) cieszę się, że autorka postanowiła nam przedstawić historię sprzed tajemniczego wydarzenia, które doprowadziło Celaenę do kopalni. Czerwony tomik o którym dzisiaj mówimy, ma niecałe 100 stron, co czyni go nie za krótkim, ani nie za długim. Chociaż minęło już trochę czasu od mojego zapoznania się z główną książką, czytając Zabójczyni  i władca piratów znów zostałam wciągnięta w niezwykły świat. Pióro Maas jest lekkie, przyjemne, a jej język bardzo plastyczny. Kolejny plusik.

Jedyne co mnie zdziwiło tyczy się Celaeny. Dopiero teraz zdałam sobie sprawę z tego, jak naprawdę jest ona samolubna. Dba o swoje interesy, a jak coś jest nie po jej myśli, to lepiej o tym nie mówić. Jak to możliwe, że dziewczyna, która widzi tylko i wyłącznie czubek własnego nosa nagle postanawia uratować piratów? No proszę, przecież to jest niemożliwe.  Pod koniec  opowieści jednak przełamuje się i zaczyna widzieć, co się dzieje wokół niej. Co ważniejsze – zaczyna martwić się o innych.

Przeczytałeś już Szklany tron i jesteś ciekawy wcześniejszych losów Celaeny? Koniecznie sięgnij po Zabójczyni i władca piratów. A może ta trylogia nadal przed tobą? I tak przeczytaj nowelki. Wtedy wszystko połączy ci się w jedną całość.  20 zł to wcale nie jest tak dużo jak za książkę, więc naprawdę warto troszkę zainwestować. Przeczytałam i polecam wszystkim.


7/10


„Jeśli uda nam się przeżyć, Celaeno (…) przypomnij mi, żebym nauczył cię grać w karty.”


Szklany tron

Szklany tron | Korona w mroku | Heir of Fire | Queen of Shadows

Szklany Tron Opowieść4 komentarze:

 1. Lubię takie klimaty, więc chętnie przeczytałabym:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chciałabym poznać tę serię, wiele dobrego się o niej nasłuchałam. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba w końcu zabiorę się za tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie lubię nowelek i dopełnień do serii, ale może przeczytam tą trylogię ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło jeśli komentujesz mój post! Ciepło zachęcam do wyrażenia swojej własnej opinii :)
Daria