niedziela, 5 lutego 2017

James Frey & Nils Johanson-Shelton - Endgame. Reguły gry


Najsilniejsi i najsprytniejsi z Graczy dotarli do końcowej fazy Endgame. Klucz Ziemi oraz Klucz Niebios już odnaleziono, ukryty pozostał ostatni klucz do wygranej i ocalenia świata – Klucz Słońca. Zwycięzca może być tylko jeden!


  Maccabee gra, by wygrać. Posiada Klucz Ziemi i Klucz Niebios. Teraz zrobi wszystko, by zdobyć Klucz Słońca. Ale w Endgame nic nie jest stałe. Maccabee musi grać ostrożnie i bacznie pilnować pleców. An Liu gra dla śmierci. Jego celem jest powstrzymanie Endgame i zagłada całego świata. Aisling porzuciła Grę i zdecydowała się walczyć po stronie życia. Aisling, Sarah, Jago, Shari i Hilal nie dopuszczą do zakończenia Endgame. Klucz Słońca nie może zostać odnaleziony. Wszystkich łączy jedno - są gotowi umrzeć, by osiągnąć zamierzone cele. Tych pięciu Graczy postanowiło ustanowić własne reguły Gry.

  Endgame poznałam dwa lata temu. I choć pierwsza część nie spodobała mi się aż tak bardzo, z chęcią sięgnęłam po kontynuację oraz zakończenie. Byłam ogromnie zaskoczona, gdy okazało się, że Reguły gry są tak cieniutkie w porównaniu do poprzedniczek! Mimo tego, czytanie zaczęłam z wielkim entuzjazmem, a także myślą, jak zakończy się Endgame. Myślałam o wielu scenariuszach, ale żaden nie uwzględniał tego, co tu się wydarzyło.

  Ciągle coś się działo, znów podróżujemy po całym świecie, czego bardzo mi brakowało w drugiej części. Jednak w pewnym momencie zorientowałam się, że autorzy chcą szybko to zakończyć. Zmiana nie jest widoczna w sposobie pisania, ale nagle akcja gna na łeb na szyję, a czytelnik stara się za tym nadążać, trzymając kciuki za wybraną osobę.

  Zakończenie mną wstrząsnęło, a sytuacja niektórych Graczy mnie zasmuciła. Mimo tego, nie zawiodłam się. Historia kończy się w sposób jakiego można było się spodziewać po autorach - z rozmachem. Endgame jest dobrą trylogią, brutalną, ale pełną akcji i "inteligentną" (o ile można tak powiedzieć o książkach). Do tego dochodzą prawdziwe zagadki, w które osobiście się nie bawiłam, ale zawsze można spróbować. Wątpię, że wrócę do tych powieści, nie zmienia to jednak faktu, że była to ciekawa i porywająca lektura.

7/10

"Bo tam wszyscy skończą. Stamtąd przecież przyszli. Do gwiazd. Z gwiazd. Jak każdy atom wszelkiego stworzenia."
Endgame
Wezwanie | Klucz Niebios | Reguły gry


Za możliwość poznania zakończenia dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non!

3 komentarze:

 1. Właśnie zabieram się za czytanie tej książki. Jestem bardzo ciekawa, jak zakończy się ta historia i kto ostatecznie wygra Endgame :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym przeczytać tę serię, bo słyszałam o niej wiele dobrego. Podobają mi się również okładki (tak, jestem typową sroką okładkową).
  Pozdrawiam! Dolina Książek

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieję, że uda mi się kiedyś sięgnąć po pierwszy tom, który bardzo mnie ciekawi :) Mam nadzieję, ze się nie zawiodę!
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie!
  zaczytana-w-fantastyce.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło jeśli komentujesz mój post! Ciepło zachęcam do wyrażenia swojej własnej opinii :)
Daria