sobota, 4 kwietnia 2015

Z punktu widzenia: książka z sensem i bez sensuCześć!
Dzisiaj przychodzimy do was z bardzo znanym tematem, czyli książka z sensem i bez sensu.
I jak się domyślacie, wspominamy o Zniszcz ten dziennik ;)

Agnieszka 


Zacznę od tej bez sensu. Moim zdaniem Zniszcz ten dziennik jest niesamowicie dziwną książką. Rozumiem ideę niszczenia go w kreatywny sposób, dzięki czemu pobudzamy wyobraźnię, ale nie wyobrażam sobie, by w ten sposób traktować książkę. Książki powinno się szanować, a nie maltretować. Pomysł mógł być upchnięty w coś w rodzaju zeszytu – tak, jak wydawane są kolorowanki. Widziałam tę pozycję przed i po procesie niszczenia. To, co z niej zostało, było dla mnie zadziwiające. Może dla młodszych ta pozycja jest idealna, ja nie potrafię jej zniszczyć, choć każda strona mnie do tego namawia.

Książką z senesem jest Sekret Milly. Niepozorna, różowa okładka skrywa zaskakującą treść. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jedynym problemem Milly jest jej kiepski kontakt z siostrą. Jednak nie jest to prawda – czytelnik odkrywa powoli, o co chodzi nastolatce, a im bliżej końca, tym większe zaskoczenie. Autorka ukryła w swojej powieści trudny temat utraty bliskiej osoby, nieradzenia sobie z żałobą. A wszystko to opowiada mała, dorastająca dziewczynka, która musi stawić czoła problemom swojego wieku. Dzięki tej pozycji możemy zobaczyć, że także młodzi ludzie bardzo przeżywają śmierć bliskich, a ich psychika cierpi często tak samo jak dorosłych – żałoba nie zależy od wieku. 


Sophie 


Zgadzam się z Agnieszką. Zniszcz ten dziennik naprawdę jest pozycją dziwną. Mimo tego, że mam go u siebie i powinnam go niszczyć, ja go ozdabiam różnymi rysunkami. I w ten sposób kreatywnie go niszczę. Dobry sposób, żeby pobudzić wyobraźnię, ale tylko dla osób które naprawdę tą wyobraźnię mają. Wiem, to co piszę jest trochę sprzeczne. Książka bez sensu – dla mnie idealny odstresowywacz.

Może to co teraz wam przedstawię nie będzie kreatywne, ale… książką z sensem jest Gwiazd naszych wina. Powieść Johna Greena porusza różne ważne tematy, takie jak rak, problemy z dogadaniem się ze społeczeństwem, odosobnienie. Czytając tą pozycję, Czytelnik z czasem oswaja się z tą trudną sytuacją. Lecz nagle w pewnym momencie Czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń i wszystko odczuwa trzy razy bardziej. Nadal trochę ciężko mi się po niej pozbierać. 


A jakie są wasze przykłady takich książek? :)Agnieszka
Sophie Carmen

6 komentarzy:

 1. Nigdy nie chwyciłam fenomenu "Zniszcz ten dziennik" właśnie. Niby ciekawe, kreatywne, a tak naprawdę ograniczające. Według mnie to nieco szablonowa kreatywność, często czerpana z internetowych inspiracji. Gdzieś się właśnie między jednym a drugim tutorialem czy poleceniem, ta kreatywność zatarła. Dlatego też średnio mi się to podoba. A książką z sensem jest dla mnie każda klasyka, czy angielska czy amerykańska, a i czasem mi polska wpadnie. Można powiedzieć, że jestem klasycznym freakiem. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie rozumiem tego, dlaczego "Zniszcz ten dziennik" jest tak popularny i po co w ogóle powstał. Nie rozumiem dokładnie, co jest takiego kreatywnego w niszczeniu czegoś :)

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie rozumiem fenomenu książki "Zniszcz ten dziennik". Omijam ją szerokim łukiem.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Zniszcz ten dziennik" jest mało interesującą pozycją, moim zdaniem. A książka z sensem to dla mnie "Bezdomna" K. Michalak.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi się Zniszcz ten dziennik podoba, właśnie przez to, że można go niszczyć zdobiąc ;-) tak naprawdę zadania możemy interpretować po swojemu, a wątpię żeby zeszyt cieszył się jakimkolwiek zainteresowaniem... Ale nieważne:)

  Nie umiem wybrać książki bez sensu, bo nawet jeśli mi się jakaś nie podoba to dla innej osoby może być ona świetna. Jakiś sens mają chyba nawet te "najsłabsze" książki - bo mogą sprawić komuś radość czytania..

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się co do książki bez sensu. Nie rozumiem tego szału na "Zniszcz ten dziennik". Nazywa się ją książką, ale czy jest nią ? Czy możne po prostu to dziennik ??

  Pozdrawiam :*
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło jeśli komentujesz mój post! Ciepło zachęcam do wyrażenia swojej własnej opinii :)
Daria