środa, 13 maja 2015

Na językach - Jak efektywnie się uczyć?


Hej!
Dzisiaj trochę luźniejszy post - dla osób które uczą się języków bądź języka obcego.
Na początek kilka rad, jak się uczyć, żeby się nauczyć.
Od razu, jeszcze na początku, chcę powiedzieć, że są to moje sposoby i jeśli komuś to nie pomoże, no to cóż... Koniecznie dajcie znać czy z czegoś korzystacie, albo co Wam pomaga! ;)
 
Fiszki
Jest to sposób który odkryłam stosunkowo niedawno, ale jest naprawdę świetny. Chociaż, co mnie bardzo dziwi, u mnie działa w wypadku tylko i wyłącznie języka hiszpańskiego. Mam na półce fiszki z języka angielskiego, obydwa zestawy są dla zaawansowanych, jednak mam problemy z zapamiętaniem słówek. Przykładowo, w ciągu 15 minut nauczę się 20 nowych hiszpańskich słówek, kiedy słówek angielskich... zaledwie 5.
 
 
Magazyny
Kolejna świetna rzecz, lecz dla osób na trochę wyższym poziomie nauki. Dla mnie jest to magazyn English Matters (angielski) oraz ¿Español? Sí, gracias (hiszpański). Ale nie jest powiedziane, że to muszą być akurat te konkretne czasopisma. Równie dobrze może to być Cosmopolitan w oryginale. Najważniejsze, żeby nie robić nic na siłę. Czujesz, że możesz przeczytać tylko jeden artykuł? Przeczytaj tylko ten. Nie rób tego na siłę, bo wtedy nic nie zapamiętasz.
 
 
Książki w oryginale
Jednym z moich wyzwań na ten rok, to przeczytać 4 książki w oryginale. Po przeczytaniu kilku stron The Hunger Games załamałam się, bo połowy słów nie rozumiałam. Jednak przy drugim podejściu okazało się, że nieznane słówka można wyłapać z kontekstu, więc kolejny problem rozwiązany. Jednak najlepiej zacząć od książek młodzieżowych które są pisane stosunkowo prostym językiem. Można także przeczytać po angielsku książkę, której przeczytało się polskie tłumaczenie, co dodatkowo wspomaga w nauce :)
 
 
Muzyka
Lubię słuchać piosenek po angielsku, czytać ich teksty, a potem tłumaczenia. Okazuje się, że jest to bardzo dobry sposób. Nawet nie wiem, ile nowych wyrazów nauczyłam się w ten sposób. A w dodatku, sama często siebie przyłapuję na tym, że "z automatu" tłumaczę urywki piosenek.
 
 
Chęci
I na koniec najważniejsza rzecz - chęć. Jeśli się jej nie ma, niczego się nie nauczy.
 
 
Don't give up!
No te rindas!
Nie poddawaj się!

4 komentarze:

 1. Ja też lubię słuchać piosenek po angielsku, tylko, że niestety muszę uczyć się niemieckiego - a niemieckich utworów nie mogę strawić :(

  OdpowiedzUsuń
 2. English matters niedługo będę czytać :)

  Mi zawsze pomagało też oglądanie filmów/serialów z napisami a nie z lektorem, gadanie ze znajomymi poznanymi na interpals.com oraz stronka do nauk memrise.com :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie miałam z angielskim żadnych problemów. Tak samo z niemieckim i rosyjskim. Jestem umysłem ścisłym - a to podobno bardzo pomaga w nauce języków. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uczenie się słówek przychodzi mi dość łatwo, ale zawsze ma problem żeby je zapamiętać na dłużej. Co jakiś czas szukam nowych sposobów nauki. Uwielbiam słuchać muzyki i czasami czytam teksty i ich tłumaczenia, z fiszek nie korzystam, ale za to czasami przeglądam angielskie gazety :)

  http://ksiazkowy-swiat-niki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło jeśli komentujesz mój post! Ciepło zachęcam do wyrażenia swojej własnej opinii :)
Daria